sk en
Slovenčina English
späť na Byty a domy

pekáreň

Premena rodinnej pekárne na rodinný dom

Lokalita Bernolákovo
Realizácia 2021

Projekt konverzie pekárne na rodinný dom je návrhom bývania pre mladý pár. Objekt pozostáva z pôvodnej pekárne a pristavenej časti, ktorou sme rozšírili celkovú plochu domu. Zjednocujúcim prvkom starej a novej časti je drevená fasáda, ktorá časom zvetráva a dom sa tak prirodzene stáva súčasťou záhrady. Keďže sa parcela nachádza v obkolesení pôvodnej zástavby, zámerom bolo minimalizovať zásah do prostredia.

„Genius Loci“ pekárne sme zachovali pri riešení prevádzkového diagramu. Dominantnú časť pôvodnej pekárne sme využili pre kuchyňu, ktorá je pre užívateľov jedným z najdôležitejších priestorov domu. Do pôvodnej časti sme okrem nej umiestnili zázemie domu, zatiaľ čo prístavba zastrešuje obytné miestnosti, z ktorých je priamy prístup do exteriéru.

Dominantou kuchyne je nerezový ostrov. Spotrebiče a úložný priestor sú súčasťou nábytkového kubusu, ktorý má viacero funkcií. Nachádza sa v ňom skrytá špajza a z druhej strany slúži ako šatník pri vstupe. Denná zóna je prepojená s kuchyňou a spoločne tvoria ťažiskový priestor interiéru. Prepojenie sme vytvorili znížením pôvodných parapetov na úroveň podlahy. Rovnakým spôsobom vznikol vstup do pracovne, ktorá môže neskôr slúžiť ako detská izba. Funkčne zariadená spálňa je prístupná z dennej zóny.

Interiér sme navrhovali s víziou dlhodobého užívania. V hlavných priestoroch domu prevládajú neutrálne farby a prírodné materiály. Návrh sme riešili v duchu čistých línií a základnej geometrie. Tvarový akcent v dennej zóne tvorí oblúk, vsadený v otvore, ktorý opticky prepája kuchyňu a obývačku s jedálňou. Je odkazom na pôvodné okno a zároveň je zmäkčujúcim geometrickým prvkom v interiéri.

Požiadavkou bolo v rámci návrhu zakomponovať farebné/hravé prvky. Výrazné monochromatické plochy sme umiestnili do skrytých častí interiéru – do špajze a skladu v kúpeľni, kde nerušia pokojný pocit domova a zároveň potešia užívateľov.

Zdielať
Other projects
Máte nejakú otázku?
Radi vám poradíme najvhodnejšie riešenie a postup.
Kontaktujte nás